Články

Jarní očista a síla bylin

Rok se s rokem sešel a jaro už nám klepe na dveře. V tomto období se probouzí vše, co přes zimu spalo nebo odpočívalo, tedy i my a náš organismus. Jaro představuje období, kdy naše tělo znovu ožívá, nabíjí se energií a kdy náš metabolismus opět začíná startovat. Po náročném období zimy a Vánoc, kdy je naše tělo dennodenně vystaveno extrémním teplotám, větru, dlouhým nocím a krátkým dnům, je třeba tento start podpořit. Ideálním a zároveň příjemným a nenásilným způsobem je očista těla. Tradičně je očista (jinými slovy také detoxikace) spojena se dvěma hlavními obdobími roku. Tím prvním je masopust (lidově fašang), který tradičně připadá na začátek ledna na svátek Tří králů. Je to třídenní svátek, který probíhá mezi obdobím Vánoc a postní dobou. Jeho začátek má pevné datum, jeho konec však připadá na Popeleční středu, která se odvíjí od Velikonoc. Masopust byl a svým způsobem stále je svátkem hodování během kterého je třeba se pořádně a dosyta najíst, neboť po něm obvykle následuje čtyřicetidenní půst. K tomuto svátku se dnes neodmyslitelně pojí karneval, průvod a především zabijačka. Tím druhým obdobím je právě začátek jara, které je pro svou svěžest a energii jako stvořené k boji proti psychické i fyzické únavě. A jak nejlépe, levně a přírodně očistit svůj organismus od zásob, které bylo nuceno během zimy udržovat? Odpověď je v tomto případě jednoduchá – byliny.

Nejvíce zatíženými částmi lidského těla se po zimním období stává lymfatický systém, játra, ledviny, střeva a také kůže. Mezi byliny, které nám v jarní očistě pomůžou patří především medvědí česnek, kopřiva, černý bez, hřebíček, ořešák, vřes, jalovec, svízel, bříza a mnoho dalších. Navíc, jedná se o byliny, které dnes není problém sehnat, a to jak samotné, tak v už namíchaných směsích určených pro konkrétní problém.

 

 Medvědí česnek

Medvědí česnek

 

 Černý bez

Černý bez

 

Lymfatický systém má v našem těle důležitou funkci „velkého filtru“. Pokud se tento filtr ucpe, dojde podobně jako v případě ucpané kanalizace k problému, který pokud se neřeší, povede ke katastrofě. Proto je nutné tento filtr pravidelně a preventivně čistit. Projevem znečištění v lymfatickém systému může být velká rýma, chřipka, kožní problémy, respirační problémy nebo třeba astma.  Ideální prevencí i řešením již vzniklých problémů v rámci lymfatického systému je černý bez, eleuterokok nebo jeřáb oskeruše. Dalším pomocníkem při očistě nebo přetížení lymfatického systému je i kaštan pravý.

 

 Eleuterokok

Eleuterokok

 

Jeřáb oškeruše 

Jeřáb oskeruše

 

Játra hrají v našem těle také jednu z hlavních rolí, čistí nám krev od škodlivých toxinů, alkoholu a pesticidů. Zároveň má jejich fungování velký vliv na nádorová onemocnění, alergie a cévní potíže. Nejvíce jsou játra zatěžována našimi špatnými stravovacími návyky (tučná jídla, alkohol, mouka, nedostatečný pitný režim). Volání o pomoc se projevuje hlavně otoky, pocitem na zvracení a špatným trávením. Pro očistu i řešení problémů s játry je vhodný jalovec, bříza nebo ostropestřec mariánský. Za vyzkoušení stojí kůra složená z ostropestřce, maralího kořene, břízy, jalovce a žita.

 

Ostropestřec 

Ostropestřec

 

Toxinů nás však zbavují nejen již zmíněná játra, ale také ledviny. Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který nám čistí krev a odvádí odpadní látky a přebytečnou vodu ven z těla. Jejich oslabení může mít hned několik projevů – únava, nedostatek energie, zadržování vody, otoky, vysoký krevní tlak, záněty kloubů apod. Příčinou je ve většině případů náš špatný životní styl, hodně soli, a především pak nedostatek tekutin. Pro prevenci nebo revitalizaci oslabených ledvin je nejlepší kombinace bylin - vřes, měsíček a pcháč oset. Ta stimuluje obranný systém ledvin. Dalšími pomocníky může být tinktura z kustovnice čínské nebo například vřes, lichořeřišnice a brusinka.

 

 Lichořeřišnice

Lichořeřišnice

 

 Pcháč oset

Pcháč oset

 

Pro celkové tělesné zdraví jsou velmi důležitá střeva. Podílejí se na správném fungování metabolismu a vstřebávání důležitých živin. Pokud střeva nefungují správně a jsou přetěžovány může dojít k ucpávání a usazování toxinů a je to ideální prostředí pro výskyt bakterií. A co hůř, mohou vést k závažným a chronickým nemocím. Špatná funkčnost střev se projevuje plynatostí, obezitou, chronickou únavou nebo bolestmi žaludku.  Vhodnou bylinou pro jejich očistu je medvědí česnek, který mimo jiné dokáže zničit stafylokoka. Kromě toho může pomoci i len, pýr a dub (pomoc při regeneraci tkání) nebo zelený jíl a enterosgel.

 

 Len

Len

 

Pýr 

Pýr

 

Poslední ale neméně důležitou částí těla je kůže. Chrání nás a jedná se prostorově o největší orgán lidského těla (1,5 až 2 m2). Vstřebává toxiny a zajišťuje nám kontakt s prostředím. Tím je však dennodenně vystavována nepříznivým vnějším vlivům (ovzduší, toxiny apod.), které značně ovlivňují její vzhled i zdraví. Pokud kůže není v pořádku, projeví se to nejčastěji estetickými nedostatky – akné, ekzém, fleky na kůži. Pro očistu pokožky jsou ideální tinktury z tykve obecné a olše. Pomoci mohou také přírodní koupele ze směsi pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu a kostivalu.

Na závěr naší exkurze po bylinách, které jsou pomocníkem při jarní očistě, nabízíme recept na domácí detoxikační čaj. Je to jednoduché, stačí po jednom díle namíchat směs z ostropestřce mariánského (semena), měsíčku lékařského (květ), třezalky tečkované (nať), rdesna ptačího (nať), vřesu obecného (nať), řepíku obecného (nať) a hluchavky bílé (květ). Zalijte vroucí vodou a nechte 5 minut. Pijte maximálně 3x denně, a ne víc než po dobu 3 týdnů.

 

Tak na zdraví!

 

 

Zdroj receptu: Radka Křivánková, prodetox.cz